A Világbajnokság Csapatai: Egyesült Államok
Az amerikai válogatott következik, amelyet az emberek hajlamosak leírni egy világbajnokságon, pedig a keretet elnézve nagyon nem kellene. Persze, vannak gyengébb képességű játékosok, azonban jó részük Európában futballozik, és néhányan egészen nagy csapatban játszanak minden héten. Gregg Berhalter együttese négy évvel ezelőtt Oroszországba nem jutott ki, volt is belőle felháborodás rendesen. Akkoriban még nem ő, hanem Bruce Arena, aki Trinidad és Tobago csapatától kapott ki, ez volt a végső döfés, amely nem csak az amerikai vb-álmokat törte össze, de lemondásra késztette Arenát is.
Berhalter irányításával aztán a csapat egyre jobban szerepelt, és idén már nem akadályozhatták meg, hogy Katarba utazzanak.
Ez lesz az USA tizenegyedik részvétele ezen a tornán, legjobb eredményüket első szereplésükkor érték el, Uruguayban, 1930-ban harmadik helyen végeztek. De az sem mostanában volt…
Az Egyesült Államok az elmúlt VB-ken általában a nyolcaddöntőig menetelt, néha a csoportkörben zúgtak ki, még a saját rendezésű VB-n is a legjobb 16 között búcsúztak.
Ezt a szintet most is szeretnék elérni, azonban Wales, Irán és Anglia mellett ez nem lesz könnyű.
Az út a VB-ig
Nem volt ez azért annyira egyszerű és egyértelmű, Pulisicék alaposan megszenvedtek a selejtező sorozat során. És a vége egészen izgalmasra sikeredett, bár az utolsó fordulóban azért már az amerikaiak sejthették, hogy meglesz a kijutás.
De kezdjük az elejéről! Az USA Mexikóval, Kanadával, Costa Ricával, Panamával, Jamaikával, El Salvadorral és Hondurasszal mérkőzött meg a selejtezőben. Összesen 14 mérkőzést játszottak, melyek közül hetet megnyertek, négyszer ikszeltek és háromszor kikaptak. Szinte végig továbbjutó helyen álltak, de Panama és Costa Rica is szorongatta őket, miközben ők meg Mexikót és Kanadát szorongatták…
Ennek az lett a vége, hogy az utolsó fordulóban dőlt el biztosan a továbbjutás, az USA együttese annak ellenére maradt a harmadik helyen (Kanada és Mexikó mögött), hogy Costa Ricától 2-0-ra kikaptak. Keylor Navasék ugyan beérték őket, de az USA gólkülönbsége jobb volt. Costa Ricának maradt az interkontinentális pótselejtező, amit egyébként ők is hoztak.
Ők lőtték a második legtöbb gólt, és ebből a gólzáporból kivette a részét Christian Pulisic, valamint Ricardo Pepi, előbbi öt, utóbbi három gólt szerzett.
Az amerikaiak egyébként a kudarcot jelentő 2018-as selejtező után nagyon összeszedték magukat, olyannyira, hogy Gregg Berhalter irányításával a 2021-es Arany-kupát is megnyerték, méghozzá hibátlanul.
A keret tagjai
Első látásra azt mondhatjuk, mindenki ott van az amerikai keretben, aki csak számít. Külön ki fogunk rájuk térni, de előtte nézzük meg, ki maradt ki. Merthogy vannak, akik alapból itt lennének, de Gregg Berhalter nem tudta őket elhozni.
Kezdjük mindjárt Sam Vines-szal, a belga Antwerp szélső védőjével, akinek eltört a sípcsontja, műteni kellett, és hónapokra kidőlt. Hasonlóan járt Miles Robinson is: Az Atlanta játékosának elszakadt az achillese májusban, és bár volt némi sansz arra, hogy novemberig felépül, ez nem történt meg.
Szintén lemarad a világbajnokságról Chris Richards, aki a nyáron csatlakozott a Crystal Palaceh-hoz, de sokat eddig nem játszott, augusztus óta sérült.
Több olyan játékos is kimaradt, aki ugyan nem sérült, de a teljesítménye nem győzte meg Berhaltert. Ilyen például Ricardo Pepi, aki Európába szerződése óta árnyéka önmagának, de Mallik Tilman kimaradása is meglephet egyeseket. További érdekesebb nevek: Matthew Hoppe, Zack Steffen, Djordje Mihailovic, James Sands, Josh Cohen.
További infó, hogy Sergino Dest és Weston McKennie is megsérültek, de őket beválogatták, ez pedig arra enged következtetni, hogy sérülésük nem komoly.
És akkor nézzük, kik a legnagyobb nevek a csapatban. Egyrészt itt lehet Gio Reyna, aki elég sokat volt sérült mostanában, másrészt meghívót kapott Christian Pulisic is, a Chelsea támadó középpályása. Elég sok az ismert név, közülük többen mostanában robbantak be a futballvilág krémjébe, és most lehetőségük van megmutatni, hogy mit is tudnak. De nem csak őket lehet kiemelni, a védelemben Carter-Vickers, Dest, Antonee Robinson és Joe Scally is Európában futballozik, a középpályán Musah, McKennie és Adams játékát követhetjük figyelemmel, a támadók között pedig megtalálható Pulisic mellett Josh Sargent és Timothy Weah neve is.
A teljes keret:
Kapusok: Ethan Horváth (Luton Town), Sean Johnson (NYCFC), Matt Turner (Arsenal)
Védők: Tim Ream (Fulham), Cameron Carter-Vickers (Celtic), Sergino Dest (AC Milan), Aaron Long (NY Red Bulls), Shaq Moore (Nashville SC), Antonee Robinson (Fulham), Joe Scally (Borussia Mönchengladbach), DeAndré Yedlin (Inter Miami), Walker Zimmerman (Nashville SC)
Középpályások: Kellyn Acosta (LAFC), Tyler Adams (Leeds United), Weston McKennie (Juventus), Yunus Musah (Valencia), Cristian Roldan (Seattle Sounders), Brenden Aaronson (Leeds United), Luca de la Torre (Celta Vigo)
Támadók: Gio Reyna (Borussia Dortmund), Jesus Ferreira (FC Dallas), Jordan Morris (Seattle Sounders), Haji Wright (Antalyaspor), Christian Pulisic (Chelsea), Josh Sargent (Norwich), Timothy Weah (Lille)
A szövetségi kapitány
Gregg Berhalter 2011-ben vonult vissza a profi futballtól. Az amerikai játékos védő volt, és kalandos karrierje során több országban is letette a névjegyét. Játszott Hollandiában (Zwolle, Sparta Rotterdam, Cambuur), Angliában (Crystal Palace) és Németországban (Energie Cottbus, 1860 München), majd az LA Galaxyban fejezte be a focit.
Komoly tapasztalata neki sincs, főleg nem válogatott élén. Visszavonulását követően a Galaxynál volt asszisztens, majd megkapta első vezetőedzői megbízását… Svédországban. A Hammarby mestere lett, de két év után hazatért, és öt éven át a Columbus Crew csapatát irányította. Az amerikai csapathoz 2018-ban nevezték ki.
**Ez az ajánlat kizárólag a sportfogadasonline247.com:2096 játékosainak elérhető, a weboldalon nem látható. A bónusz automatikusan aktiválódik, amikor a játékos végrehajtja az első befizetését az üdvözlő bónuszért.
*F. Feltételek érvényesek! Kattints a "Fogadj most!" hivatkozásra a részletekért
A kulcsjátékos
Nehéz lenne nem Christian Pulisic és Gio Reyna játékát kiemelni. Mindkét szélső európai topcsapatban szerepel, bár azt túlzás lenne állítani, hogy tényleg kihagyhatatlan tagjai lennének csapatuknak. Azonban Reyna mostanában elég sokat játszik, jól is játszik, így mindenképp elvárható tőle a jó játék. Pulisic Potter irányítása alatt általában csak a cserepadon kap helyet, egy kezemen meg tudnám számolni, hányszor kezdett, mióta megjött az új edző.
A védelemben Cameron Carter-Vickers, a Celtic játékosa lehet a nyerő, a középpályán pedig érdemes lesz odafigyelni Weston McKennie-re.
A felfedezett
Egyértelműen Ricardo Pepit mondtam volna, de a támadó nincs itt, mert mióta leigazolta az Augsburg, szinte elfelejtett gólt szerezni. Most esélyt kapott a Groningennél, meglátjuk, tud-e vele élni. Aki egyfajta felfedezett lehet az amerikaiaknál, az Yunus Musah, aki jelenleg a Valenciában játszik, valamint ez a mostani esemény lehet a kiugrás Timothy Weah számára is, aki hatalmas tehetségként volt beharangozva anno a Lille-ben.
Véleményem szerint néhány MLS-ben játszó játékos is kaphat egy jó európai szerződést, gondolok itt mondjuk DeAndré Yedlinre, Kellyn Acostára vagy Jesus Ferreirára.
A várható kezdőcsapat
Várható, hogy Berhalter leginkább a légiósokat fogja előnyben részesíteni, ahogy tette azt az elmúlt mérkőzéseken. Az USA utoljára szeptemberben lépett pályára, Szaúd-Arábia kapuját nem tudták bevenni (0-0 lett a meccs), ahogy Japánét sem (2-0-ra kikaptak). És itt jön a legnagyobb gyengesége az amerikai válogatottnak. Kifejezetten erős befejező csatáruk nincs, abban bízhatnak, hogy Jesus Ferreira elkapja a fonalat, illetve, hogy Pulisic és Reyna kisegíti majd őket.
Turner — A. Robinson, Carter-Vickers, Zimmerman, Dest — Adams, McKennie, Musah — Pulisic, Ferreira, Reyna
A menetrend
Az Egyesült Államok először Wales együttese ellen fog pályára lépni, majd négy nappal később jön az Anglia elleni mérkőzés. A háromoroszlánosok után már csak Irán marad, velük 29-én játszanak majd.